Zad lzhitelni kasovi lekari

Ние управляваме магазин, в който се записва оборот чрез касови апарати. Много често клиентите искат да купуват в чужда валута за закупени стоки, главно в евро. Възможна ли е регистрация в касата в чуждестранна валута?

В контакт с чл. 111, пар. 3а, т. 1 от ЗДДС, водене на регистри с касови апарати, данъчнозадължените лица по ДДС са длъжни да вземат разпечатка на фискална разписка или фактура от всички продажби, както и да направят на клиента печатния документ.

В § 10, ал. 1, т. 14 от Наредбата относно техническите условия, както в § 8, ал. 1, т. 14 от Регламента за касовите апарати, който причинява информация, която трябва да се разглежда на фискална касова бележка, трябва задължително да означава валутата, в която се записва продажбата, поне за цялата брутна сума на продажбите.

Основните критерии и технически условия, на които трябва да отговарят касовите апарати, са записани в раздел 2 от наредбата относно техническите условия.

Ето защо при разглеждането на § 14, ал. 1 от тази решаваща програма за продажба в търговията следва да бъде, наред с другото, функция: дава възможност на данъкоплатеца да промени името на валутата, в която се записва продажбата, или неговото съкращение, и предварително да програмира дадената промяна, като въведе времето и часа на промяната; съхраняване на датата и часа на водене на отчетност на продажбите в тази валута във фискална осведоменост и конвертиране на сумата от брутната сума на продажбите в други валути, при което резултатът от конвертирането, включително разходите и плащането, се включва във фискалната сметка след фискалното лого с съответните валути; преобразуването трябва да бъде конструирано с чувствителност не по-малко от шест знака след десетичната запетая, а ефектът на преобразуване трябва да се закръгли до втория знак след десетичната запетая.

В допълнение към съкращението за имена в чуждестранни валути се прилагат и наименованията, използвани от Nasz Bank Polski.

Следователно, ако данъкоплатецът продава статии за положението на потребителите, които плащат стойност в чуждестранна валута, тогава по принцип трябва да има фискален касов апарат, снабден с зависимост, която позволява конвертирането на обменния курс.

От ситуацията, илюстрирана в събитието, може да се заключи, че плащането за закупените артикули трябва да бъде изпълнено в евро, в хода, когато стойността на делото ще се отрази в злоти. Регламентите, които казват, че ДДС не регулират въпроса какъв валутен курс трябва да предприемем, за да конвертираме размера на злотата в евро.